Objavte ideálnu umývačku riadu

Ako si vybrať tú správnu umývačku riadu?

Programy by mali zodpovedať typu riadu, ktorý najčastejšie umývate. Ďalšími kritériami sú umiestnenie, kapacita alebo spotreba energie. Poradíme vám, na čo sa zamerať.

PRIESTOR A UMIESTNENIE

Či už si vyberiete voľne stojacu umývačku alebo zabudovateľný spotrebič, musíte si odmerať priestor. Koľko miesta máte k dispozícii? Ak máte 60 alebo viac cm na šírku, vojde sa vám umývačka riadu štandardnej šírky. Ak nemáte žiaden priestor nazvyš, dobre vám poslúži úzka umývačka riadu s rozmermi od 45 do 60 cm. Máte menej ako 45 cm alebo žiadny priestor? Kompaktná umývačka riadu je dostatočne malá, aby sa zmestila na vašu kuchynskú linku, a dostatočne veľká, aby umyla až 6 súprav riadu.

KAPACITA

Objem umývačky riadu sa najčastejšie udáva v počte súprav riadu. Jedna jedálenská súprava predstavuje zhruba toľko kusov riadu a príboru, koľko jedna osoba potrebuje na trojchodové menu. Kapacita 12 až 13 obedových súprav predstavuje dostatočne veľkú umývačku na každodenné rodinné stravovanie. 9 jedálenských súprav umyjú úzke modely vhodné pre pár alebo tých, ktorí majú v kuchyni obmedzený priestor. Kompaktná umývačka, do ktorej sa vojde 6 jedálenských súprav, sa oplatí, ak sa pravidelne stravujete mimo domu a nechcete plytvať priestorom.

Umývacie programy

Na veľmi špinavý riad hľadajte model s intenzívnym programom pri 70 °C, ktorý zaistí dokonale čisté a hygienické výsledky do 90 minút. Ak chcete umývať krehké sklo, umývačka s programom pri 45 °C zabezpečí nízku teplotu umývania a zabráni jeho poškodeniu. Niektoré spotrebiče dokážu stanoviť optimálnu teplotu umývania (medzi 45 a 70 °C) podľa množstva riadu a úrovne znečistenia. Potom zvolia aj najlepšie nastavenie na opláchnutie a vysušenie riadu. #JednoduchýTip: Nezabudnite používať soľ pre umývačky, aby ste zabránili tvorbe škvŕn od vodného kameňa na vašom riade.

PRAKTICKÉ VYUŽITIE

Ktoré funkcie vám uľahčia umývanie riadu? Spotrebič vybavený funkciou posunutého štartu vám umožní presne to, čo napovedá názov: nastaviť čas spustenia programu tak, aby vyhovoval vášmu dennému harmonogramu. Ponáhľate sa? Rýchle 30-minútové umývanie zabezpečí, že riad bude umytý už za 30 minút.

Energia

Z hľadiska energetickej úspornosti sú spotrebiče zaradené do tried od A do G. A je v tejto škále najlepšie hodnotenie, zatiaľ čo G predstavuje najhorší výsledok. Spotrebiče, ktoré sú účinnejšie ako trieda A, sú označené A+, A++ a tak ďalej. Spotrebič s označením A+ je o 25 % efektívnejší než spotrebič triedy A, čo znamená nižšie účty za elektrickú energiu.

PRIPRAVILI SME VÁS NA VÝBER UMÝVAČKY?

Už ste múdrejší? Ak už viete, aký typ umývačky riadu by sa vám hodil, pozrite si modely, ktoré aktuálne ponúkame. Niektorý vám určite padne do oka.

Pozrite si umývačky